Kā pārvarēt miega atlikšanu: veselīga miega noslēpumi
Ir pulksten 23:00. Jūs plānojāt jau gulēt, bet kāda iemesla dēļ joprojām esat nomodā, apātiski pāršķirot sociālo tīklu ziņas, skatoties seriālu vai vienkārši atliekot gulētiešanu bez nopietna iemesla. Pazīstama situācija? Šo parādību sauc par miega prokrastināciju, un tā ir daudz izplatītāka, nekā varētu šķist.
Kāpēc mēs atliekam miegu?
Mums visiem ir pazīstamas bezmiega naktis, kad pēc nogurdinošas dienas beidzot iestājas brīdis atpūtai ar “Netflix”, videospēlēm vai vienkārši nebeidzamu skrullēšanu telefonā. Iemesli ir dažādi – sākot no vēlmes atgūt laiku sev pēc steidzīgas dienas līdz atkarībai no ekrāniem, kas turpina uzturēt mūsu smadzenes aktīvā stāvoklī. Neaizmirsīsim arī par "vēl vienu sēriju" vai "vēl vienu lapaspusi" sindromu. Tas ir mūsu veids, kā atgūt laiku sev. Tā ir kā neliela sacelšanās pret visām dienas prasībām un šo “pieaugušo dzīvi”. Nakts kļūst par laiku pelnītai izklaidei.
Lai gan ir patīkami atgūt šīs vakara-nakts stundas, tam ir arī otra puse. Protams, mēs atrodam laiku atpūtai, bet arī upurējam miegu, kas, piekritīsiet, nav visizdevīgākais darījums. Regulāra miega ilguma samazināšana var nopietni ietekmēt mūsu veselību – gan garīgi, gan fiziski. Mums visiem patīk pavadīt laiku, skatoties mīļākos seriālus vai spēlējot spēles, bet, iespējams, ir vērts padomāt par ilgtermiņa sekām šādai izvēlei.
Miega prokrastinācija parasti rodas dažu vienkāršu faktoru ietekmē:
Miega atlikšana vienkārši tāpēc: tas notiek, kad jūs atliekat gulētiešanas brīdi bez nopietna iemesla, kas, galu galā, samazina jūsu kopējo miega ilgumu.
Viss atkarīgs no jums, nevis no ārējiem apstākļiem: jūs ejat gulēt vēlu nevis tāpēc, ka jūs kaut kas piespiež, bet tāpēc, ka paši tā izlemjat. Tas nav tāpēc, ka jūs esat slimi vai ir kāda ārkārtas situācija – tā ir pilnīgi jūsu izvēle. Un izvēlēties pašiem ir patīkami.
Jūs zināt, ka tas nav labi, bet joprojām tā darāt: jūs apzināties, ka miega trūkums var negatīvi ietekmēt jūsu veselību un pašsajūtu, bet atliekat gulēšanu tik un tā.
Un kas ir interesanti – atšķirībā no citiem prokrastinācijas veidiem, kuros jūs, iespējams, izvairāties no, piemēram, mājas darbiem vai darba uzdevumiem, miega prokrastinācija bieži ir saistīta ar darbībām, kas sniedz tūlītēju prieku.
Kā izveidot ideālu vidi, lai izvairītos no miega prokrastinācijas
Iedomājieties telpu, kas nekavējoties nomierina jūsu emocijas. Gaisma ir mērena, temperatūra ideāla, un jūsu gulta ir kā patvērums. Te var noderēt arī smagā sega. Maigs, vienmērīgs spiediens, ko tā rada, imitē terapeitisku tehniku, ko sauc par dziļā spiediena stimulāciju, kas spēj samazināt kortizola (stresa hormonu) līmeni un palielināt serotonīna un melatonīna līmeni, veicinot ātrāku un mierīgāku aizmigšanu.
Ieviesiet nomierinošu vakara rituālu: izdomājiet sev virkni nomierinošu darbību pirms miega, piemēram, lasīšanu, meditāciju vai siltu vannu. Tas nosūtīs signālu jūsu ķermenim, ka ir laiks atslābināties.
Ierobežojiet stimulatoru ietekmi: izvairieties no kofeīna dienas otrajā pusē un izslēdziet elektroniskās ierīces vismaz stundu pirms miega. Zilā gaisma no ekrāniem var traucēt jūsu ķermeņa dabiskajam miega un modrības ciklam.
Izveidojiet labvēlīgu vidi miegam: pārliecinieties, ka jūsu guļamistaba veicina miegu, ka tā ir vēsa, tumša un klusa. Apsveriet miega palīglīdzekļu lietošanu, piemēram, “black out” aizkarus vai balto troksni.
Ievērojiet regulāru režīmu: centieties iet gulēt un mosties vienā un tajā pašā laikā katru dienu, pat brīvdienās. Šī regularitāte palīdz iestatīt jūsu ķermeņa iekšējo pulksteni.
Padariet gultu par zonu tikai miegam: turiet tālāk no gultas darba materiālus, elektroniskās ierīces un citus kairinātājus.
Apgūstiet apzinātu uzmanību: iemācieties atpazīt brīdi, kad jūs nodarbojaties ar prokrastināciju, un apzināti pieņemiet lēmumu dot priekšroku miegam.
Labāks miegs šodien – ceļš uz gaišāku un enerģiskāku rītdienu
Miega prokrastinācijas pārvarēšana nav tikai par gribasspēku. Runa ir par vides un režīma izveidi, kas dabiski sagatavo jūs atpūtas stāvoklim. Ar šiem nelielajiem padomiem un jūsu mīļākās segas mierinošo pieskārienu jūs ne tikai ieguldāt labākā miegā, bet arī enerģiskākā un priecīgākā "es" rīt.
Nav komentāru
Komentēt
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.