Kā smaguma segas palīdz īpašajiem bērniem
Smagās segas pēdējos gados kļuvušas ļoti pieprasītas, jo īpaši, ja cilvēkam ir nepieciešama palīdzība cīņā ar trauksmi, stresu, paaugstinātu uzbudināmību un izkliedētu uzmanību. Gluži dabiski rodas jautājums, vai to izslavētais, sensorajai terapijai līdzīgais efekts tiešām palīdz un cik lielā mērā?
Lai sniegtu roku pretī vecākiem ar papildu ikdienas izaicinājumiem, esam apkopojuši smago segu īpašības un rezultātus izmēģinājumos ar tiem mazajiem cilvēkiem, kam smagā sega tik tiešām varētu izmainīt dzīvi.
Lai gan internetā pastāv informācijas pārpilnība, rodas sajūta, ka jāzina, kur meklēt, lai zinātniski pārliecinātos par smago segu ietekmi. Vēl pirms pāris gadiem jebkuram interesentam bija atrodams tikai viens pētījums, ko 2010. gadā tika veicis zinātnieks Alans Hvolbijs, izmēģinot smago segu ietekmi uz 21 bērnu, kuriem diagnosticēts uzmanības deficīts un hiperaktivitāte.
Rezultāti atklāja, ka bērniem saīsinājās aizmigšanai nepieciešamais laika periods, un tas kļuva gandrīz vienlīdzīgs ar aizmigšanas laiku bērniem, kas nepiedzīvo hiperaktivitāti. Pētījumā tika atklāts arī 10% uzlabojums klases vidē attiecībā uz bērnu uzmanības noturīgumu un iesaistes līmeni.
Pagājušajā gadā Stokholmā aizrautīgu zinātnieku grupa nolēma pārliecināties par smago segu ilgtermiņa ietekmi uz jauniem cilvēkiem ar dažādiem veselības izaicinājumiem — bezmiega problēmām, bipolārajiem traucējumiem, depresiju, uzmanības deficītu un hiperaktivitāti. Pēc gulēšanas ar smago segu 4 nedēļu garumā, attiecīgā eksperimenta dalībnieku grupa uzrādīja daudz labākus miega kvalitātes analīžu rezultātus, augstāku dienas aktivitāšu līmeni un samazinātus noguruma, depresijas un nemiera simptomus dienas laikā salīdzinājumā ar to dalībnieku grupu, kas naktīs gulēja zem vieglām segām.
2014. gadā pētīta smago segu ietekme uz bērniem ar autiskā spektra traucējumiem (Pauls Gringas, Amerikas Pediatrijas akadēmija). Šī konkrētā pētījuma rezultāti neuzrādīja nekādas izmaiņas bērnu miega kvalitātē, ilgumā vai aizmigšanas ātrumā, tomēr visi 67 iesaistītie bērni un arī viņu vecāki sajūtu ziņā deva priekšroku tieši smagajai segai. Iespējams, tas tāpēc, ka sega ar savu svaru rada pieskāriena un apskāviena sajūtu, un, kā zināms, pieskārieni cilvēkā rada serotonīnu, laimes hormonu. Tas savukārt palīdz cilvēkiem justies mierīgāk un uzturēt līdzsvarotu garastāvokli. Labās sajūtas ir svarīgas, un papildu pozitīvas asociācijas ar katram individuāli patīkamu un mīļu segu, lai kāda tā būtu, vienmēr var palīdzēt justies labāk.
Protams, sega nav tāds ‘galdiņ, klājies’ risinājums, kas ļauj atbrīvoties no visām raizēm un būt pilnīgi pārliecinātiem par jebkuru rītdienu. Vienmēr nepieciešams izvērtēt, pamēģināt, pieņemt sev labāko lēmumu. Cilvēks ir smalka, komplicēti uzbūvēta būtne gan fiziski, gan garīgi, un, par spīti fundamentālām līdzībām, ikkatrs tomēr esam kaut nedaudz atšķirīgi. Ikkatrs esam īpaši. Un tās īpašās dvēselītes, kuras visu uztver vēl smalkāk, jutīgāk un dziļāk — kā lai neapmulst iespaidiem pārpildītā pasaulē?
Galvenais ir neskatīties uz segu kā efektīvu auduma četrstūri, kas varētu pasargāt bērnu un pašus vecākus no potenciālām problēmām. Vislabākā sega ir jebkura sega, kas patīk un zem kuras gribas gulēt.
Mēs savas “Lavender Sleep” segas pildām arī ar mīlestību — ja nu priekšroku izvēlaties dot smagajai segai, tad varat būt droši, ka kopā ar segu pie jums esam nosūtījuši arī savas siltākās domas.
Nav komentāru
Komentēt
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.