5 lieliski ieradumi, kas uzlabos miega kvalitāti
Miegs ir tik trausla parādība, ka to iztraucēt var burtiski jebkas, bet atgūt vai uzlabot to – pavisam nav viegli. Miegu ietekmē mūsu uzvedība dienas laikā un jo īpaši – tieši pirms gulētiešanas. Visi mūsu sliktie un labie paradumi veicina vai nu veselīgu un kvalitatīvu miegu, vai nu bezmiegu. Tāpēc nāksies izvēlēties nevis to pusi, kurai ir cepums, bet to, kas patiešām palīdz labi gulēt un izgulēties.
Mūsu ieradumu top 5 ir domāts tā devētās miega higiēnas uzlabošanai – dažādi rituāli un aspekti, kas palīdz aizmigt un pietiekami ilgi palikt guļot.
Svaigs gaiss istabā
Lai veiksmīgi pieaicinātu miegu savā dzīvē, iekšējo ķermeņa temperatūru ir nepieciešams samazināt par aptuveni 1 grādu. Tas ir, vēsā telpā būs vieglāk aizmigt, jo organisms ātrāk tiks pie vajadzīgā siltuma līdzsvara. Attiecīgi, parūpējieties par to, lai istaba pirms gulētiešanas ir pamatīgi izvēdināta, pat, ja ārā ir ļoti auksts.
Sejas maskas miegam
Miega maskas atrisina problēmas, kas saistītas ar gaismu, ko, šķietami ne vienmēr ir iespējams regulēt. Uzvelkot masku, jūs iegrimstat tumsā, kas dod signālu smadzenēm par to, ka ir pienācis īstais laiks atjaunojošam miegam. Maska no blīva materiāla radīs vistumšāko tumsu pat visspožākajā no guļamistabām.
Miega maskas – perfekta pretinde kompulsīvai vēlmei pasēdēt internetā vēl piecas minūtītes. Ja ielīdāt gultā un tūlīt uzvilkāt miega masku, nevis paņēmāt rokā telefonu, jūs novilkāt robežu starp sevi un viedtālruni. Protams, maska nav pielīmēta pie sejas un jūs vienmēr varat to noņemt, bet šī papildu kustība var kļūt par noderīgu šķērsli un uzlabot jūsu miega higiēnu. Pārbaudīts uz dzīviem organismiem!
Pastaigas
Principā stāsts atkal ir par svaigu gaisu, bet mazliet citā formātā. Miega “konfigurācijā” par labiem paradumiem svarīgāks ir ritms. Jūs it kā pieradināt smadzenes pie noteikta dzīves ritma. Ja katru vakaru pirms gulētiešanas dosieties nelielā pastaigā pa savu apkaimi, jūsu smadzenes ar laiku sāks to uztvert kā signālu, ka drīz jādodas gulēt.
Nekādu viedierīču
Kuram latvietim nepatīk pirms gulētiešanas paritināt soctīklu bezgalīgās lentes? Vai planšetē palasīt grāmatu? Nepietiek ar to, ka pēc tam galvā ir nepārtraukts karuselis, klāt vēl nāk zilā gaisma, kas traucē pilnvērtīgu miegu. Zinātnieki no Hārvardas veica eksperimentu, salīdzinot zilās gaismas iedarbību 6,5 stundu garumā ar zaļās gaismas iedarbību tādā pat apjomā un spilgtumā. Zilā gaisma nomāca melatonīnu aptuveni divas reizes ilgāk nekā zaļā gaisma un nobīdīja cirkādiskos ritmus divas reizes tālāk (3 stundas pret 1,5 stundām).
Secinājums? Jebkura veida gaisma nomāc melatonīna sekrēciju, kas ir nepieciešams, lai aizmigtu, un zilā gaisma naktī dara to visspēcīgāk. Tāpēc atlieciet sīkrīkus vismaz pāris stundas pirms ieplānotās gulētiešanas. Jā, tam būs nepieciešams pamatīgs gribasspēks.
Meditācija
Meditācija var palīdzēt labāk gulēt. Varbūt tā nepalīdzēs tikt vaļā no bezmiega, bet kā relaksācijas tehnika tā var nomierināt prātu un ķermeni, stabilizēt iekšējo stāvokli. Ja meditē pirms gulētiešanas, var samazināt miega problēmas, pateicoties vispārējam mieram.
Jūs noteikti nekļūsiet par Budu, bet meditācija pirms gulētiešanas lieliski palīdz atgūties no drudžainas dienas un noskaņot sevi uz nakti un miegu. Ja gultā turpināt ritināt dienas notikumus vai sākat veidot Napoleona plānus, tad meditācija ir super instruments, lai apstādinātu šo domu karuseli un izelpotu. Tiešā un pārnestā nozīmē, jo meditācijas laikā tiek izmantotas elpošanas tehnikas.
Nav komentāru
Komentēt
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.