Kāpēc miegs ir svarīgs sirdsmieram un veselībai

Trešdaļu no dzīves cilvēki pavada, guļot. Bērnībā tā vien gribas visu nakti palikt nomodā, savā segu bunkurā lasot grāmatas, spēlējot kariņus ar mīkstajām mantām, organizējot leļļu teātra izrādi kaķiem vai darot ko citu, tikpat aizraujošu. Pat tad vēlme pagulēt liek par sevi manīt agri vai vēlu — visbiežāk nākamās dienas pēcpusdienā. Varētu taču visu laiku darīt kaut ko jauku, kāpēc jāguļ? Kāpēc nāk miegs? Kāpēc nodarboties ar mērķtiecīgu astoņu un vairāk stundu horizontālo atslēgšanos ik dienu ir tik svarīgi mūsu garīgajai un fiziskajai labsajūtai? Raudzīsim izpētīt.
Šons Stīvensons, grāmatas “Guli gudrāk” autors, par miegu saka tā: “Definēt miegu ir līdzīgi kā definēt dzīvi. Neviens to līdz galam nesaprot, un, ja mēģini to izskaidrot, tad vairāk izklausies pēc Foresta Gampa un ‘dzīve ir kā šokolāžu kaste’ nekā pēc atzīta zinātnieka.” Bet, ja nopietni, tad nav nemaz tik sarežģīti: miegs ir nervu sistēmas izraisīts dabīgs stāvoklis, kad organisms atpūšas, atjaunojas un uzkrājas audu enerģētiskās un funkcionālās rezerves.
Cilvēki nav vienīgie, kuriem ir nepieciešams miegs. Guļ arī dzīvnieki, turklāt dažādiem dzīviem organismiem kvalitatīvai funkcionēšanai ir nepieciešams atšķirīgs miega daudzums. Žirafēm pietiek ar 1.9 stundām diennaktī, brūnajiem sikspārņiem ir gana ar 19.9 stundām un cilvēkbūtne nepieciešamā miega ilguma ziņā ir abiem iepriekšminētajiem dzīvniekiem kaut kur pa vidu.
Neatkarīgi no visu radībiņu vajadzības pagulēt, cilvēks ir vienīgais zīdītājs, kurš spēj apzināti atlikt ieslīgšanu miegā uz vēlāku laiku. Un šāds lēmums, lai gan šķietami saprotams mūsdienu prasīgās pasaules vidē, nav veselīgs. Pasaules Veselības organizācija 2017. gadā izsludināja “globāla bezmiega epidēmiju”, ņemot vērā, ka divas trešdaļas pieaugušo vidēji guļ mazāk par 8 stundām diennaktī.
Dzīvot ilgāk. Kļūt radošākam. Izskatīties pievilcīgākam. Uzlabot savu atmiņu. Noturēties optimālā svarā un mazāk gribēt ēst visādus našķus. Pasargāties no vēža un veiksmīgāk izvairīties no iesnām vai pat gripas, samazināt sirds slimību un diabēta risku. Justies laimīgākam, ne tik depresīvam un daudz mierīgākam. Ja zinātnieki nāktu klajā ar vienu vienīgu tableti, kas ietver sevī šo visu solījumu piepildījumu, daudzi cilvēki neticētu un tikpat daudzi tērētu kaut vai miljonus, lai tiktu pie tādām zālēm. Bet jau eksistē kas tāds, kas reāli palīdz tev ar visa iepriekšminētā īstenošanu. Tu droši vien jau uzminēji, ka, jā, tas ir kvalitatīvs miegs.
Vai joprojām vēlies atlikt gulētiešanu līdz brīdim, kad būs izdarīts pilnīgi viss dienas darbu sarakstā? Vai neiztukšotais veļas grozs un vēl viena mīļākā seriāla sērija ir kas tāds, uz kā rēķina netaupīt veselību?
Metjū Valkers, zinātņu doktors, savā grāmatā “Kāpēc mēs guļam?” stāsta, ka pilnvērtīga miega pozitīvā ietekme uz cilvēku ir pārbaudīta vairāk nekā 17 tūkstošos zinātnisku pētījumu. Tieši tāpēc mēs varam būt pilnīgi pārliecināti, ka miegs nav tikai miegs. Tas ir diezgan sarežģītu un rūpīgi izplānotu vielmaiņas procesu kopums, kas uztur un atjauno vairākas svarīgas smadzeņu funkcijas un ne tikai. Turklāt nepietiek ar 15 minūšu snaudienu — miegā notiekošie procesi iedalās vairākās stadijās, un katrā no tām notiek kas cits mūsu labā.
Būs cilvēki, kuri noteikti jautās, kāds tad ir noslēpums kvalitatīvam miegam? Tam, tāpat kā dzīvei, akmenī cirstas receptes nav. Daži ieteikumi ir skaidri, bet par citiem viedokļi dalās. Jebkurš miega speciālists Tev pateiks, piemēram, ka gremdēšanās telefona ekrāna zilganajā gaismā pirms miega nekādi nepalīdz. Vēlā pēcpusdienā būtu vēlams neaizrauties ar kafijas un zaļās tējas dzeršanu.
To, cikos iet gulēt, vari izlemt pats, atkarībā no tā, vai sirdī jūties kā cīrulis vai pūce — galvenais ir ievērot vienu un to pašu gulētiešanas laiku katru dienu. Vēl var mēģināt izvēdināt istabu pirms miega, jo gulēt ir vieglāk, ja vides temperatūra ir 17-18 grādi. Ļoti daudziem lielisks palīglīdzeklis spirdzinošākai atpūtai ir smagās segas. Iesakām papētīt miega pasauli pašiem, ievākt informāciju un ieklausīties savās sajūtās. Un tad, saldu dusu!
Nav komentāru
Komentēt
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.